Młoda żona i domowy budżet

Domowy budżetMłoda żona, która zaraz po ślubie rozpoczyna wspólne życie z mężem w swoim pierwszym mieszkaniu może być nieco przerażona mnogością spraw, jakie, na co dzień trzeba załatwiać. To właśnie w rękach kobiety zwykle spoczywa zarządzanie domowym budżetem.

Niezależnie od tego, czy w danym gospodarstwie domowym zarabia tylko mąż czy obydwoje są aktywni zawodowo większość małżeństw do tej pory obierała model, w którym pieniędzmi zarządza kobieta.

Młoda pani domu zwykle nie ma zbyt wielu doświadczeń w tym temacie i często w dużej mierze sugeruje się tym, co usłyszy od swojej matki albo przyjaciółek. Nie ma się, czym jednak przejmować, bo i tak każda kobieta musi wypracować sobie swój własny system zarządzania domowymi finansami. Wiadomo, że w każdej rodzinie są inne potrzeby oraz przyzwyczajenia. Różne są także priorytety w kwestii wydawania pieniędzy. Jedni oszczędzają na jedzeniu, inni wolą zrezygnować z rozrywek. Z całą pewnością warto stworzyć system zapisywania dochodów i wydatków.

Strona dochodowa jest zwykle bardzo prosta, bo znajdują się tam dwie albo jedna pensja i niekiedy dochody dodatkowe. Stronę z wydatkami warto podzielić na mniejsze kategorie, aby łatwiej było analizować a co wydaje się ile pieniędzy. Dużą grupę kosztów stanowią wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. Znajdzie się tu: rachunek, który płacimy do spółdzielni czy wspólnoty, rachunki za prąd, gaz, abonament telewizyjny, telewizja kablowa, ubezpieczenie mieszkania.

Warto pamiętać także o tym, że do zapłacenia są też rachunki za Internet i telefony komórkowe. Kolejna duża grupa wydatków to utrzymanie samochodu, jeśli taki występuje w gospodarstwie domowym. Niemało trzeba także wydać na żywność i chemię. Pozostałe wydatki to: ubrania, kosmetyki, usługi typu fryzjer czy pralnia chemiczna oraz wydatki na cele medyczne. Warto przeznaczyć także, chociaż niewielką część budżetu na cele rozrywkowe.

Wiele osób odkłada także pieniądze na wakacje oraz z przeznaczeniem na remonty i wyposażenie mieszkania. W każdej sytuacji warto mieć także fundusz awaryjny na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Zarządzanie domowym budżetem nie jest zbyt skomplikowane. Na początku potrzeba jednak trochę czasu i dyscypliny, aby zyskać w tym wprawę.