Chciałbyś zacząć inwestować na giełdzie, ale nie wiesz jak?

Giełda Papierów WartościowychZ reguły każdy chce zarobić pieniądze w taki sam sposób: szybko, małym nakładem czasu i funduszy. Idealnym miejscem to takich inwestycji jest giełda, pod warunkiem, że wiemy jak ona działa.

Inwestowanie na giełdzie nie należy do najłatwiejszych czynności. Niejednemu przysporzyła ona wielu problemów. Zwłaszcza, jeśli ten o finansowaniu wiedział tyle, ile o sadzeniu kapusty.

Jak unikać złych inwestycji kapitału?

Przede wszystkim zadbać o poszerzenie swojej wiedzy. Tylko dobre przygotowanie merytoryczne gwarantuje mniejszy lub większy sukces. Kupno akcji giełdowych to nie to samo, co zakup marchewki na targu. Porażki są tutaj notorycznie przeplatane z sukcesami. O tych pierwszych mówi się oczywiście niechętnie i rzadko. To dlatego młodzi inwestorzy wciąż popełniają te same błędy.

Kilka porad dla początkujących inwestorów:

Nie kupuj w ciemno - nie masz pojęcia o akcjach, lepiej sobie odpuść ich zakup. Kupowanie giełdowego kota w worku, to najczęstszy powód źle zainwestowanych pieniędzy.

Zamiast zatem od razu, bez odpowiedniego przygotowania rzucać się na głęboką wodę, zacznij inwestować nie na giełdzie – w akcje, ale w fundusze inwestycyjne. Kupujesz bezpieczne jednostki udziałowe lub certyfikaty. Wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj funduszu.

Inwestycja w fundusze to tak jakby powierzenie swoich pieniędzy specjalistom. My, dajemy pieniądze, oni inwestują, a z zarobionych w ten sposób pieniędzy pobierają dla siebie prowizję.

Jaką zaletę ma ta forma inwestycji? Nigdy nie tracisz całości zainwestowanych pieniędzy tak, jak np. w przypadku akcji.

Inwestowanie to także strategia - nie można korzystać ze wszystkich giełdowych okazji, nie powinniśmy też chodzić po omacku po różnych produktach, należy zastanowić się, czy chcemy inwestować długotrwale, a może tylko przez krótki czas.

Śledź notowania, patrz na wykresy - dla dobrego inwestora wszystkie dane powinny być ważne.

Wgląd w sytuacje na giełdzie mamy przecież ułatwiony. W Internecie możemy całymi dniami zerkać na aktualny kurs akcji.

Czy kupować mocno obniżone akcje? To pytanie często zadają sobie niedoświadczeni gracze. Otóż tutaj zawsze istnieje pewne ryzyko. Mianowicie, akcje o bardzo niskiej cenie mogą przedstawiać sytuację firmy, która w najbliższym czasie może zbankrutować. Wówczas kupimy okazyjnie, ale totalny bubel.

A może WIG 20 - nie wiesz co to takiego? To kolejny dowód na to, że dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z giełdą. Otóż, ten nietypowy skrót oznacza 20 spośród największych spółek, które są notowane na giełdzie. Ich zakup to przede wszystkim bezpieczeństwo. Raczej nie powinno zdarzyć się tak, że odnotujemy diametralny spadek i stracimy wszystkie zainwestowane pieniądze. Idealnym momentem na zakup tego typu akcji, jest zawsze „dołek”. Niestety jego wyczucie bywa bardzo trudne. Przede wszystkim wymaga długich obserwacji i też nie lada doświadczenia.

Kupuj tanie - to właściwie jedno stwierdzenie, które najlepiej określa inwestowanie na giełdzie. Tanie akcje to duża szansa na zarobek. Trzeba jednak odróżniać akcje tanie od tych, które zaliczają totalny dołek.

Dywersyfikuj - nie kupuj akcji tylko jednej spółki, ale kilku. W razie spadków nigdy nie stracisz wszystkich pieniędzy.

Autor: http://www.money.pl/.